Ontwikkelingen van deze week
Door het relatief warme weer en weinig bedrijvigheid op de handelsvloer de afgelopen week, waren er voor zowel de gas- als elektriciteitsprijzen een duidelijke daling te zien. Zo heeft de LEBA het afgelopen weekend een gasprijs bereikt van 75,16 €/MWh en was elektriciteit op de EPEX zelfs enige uren gratis. De gemiddelde dagprijs van elektriciteit op de EPEX afgelopen zondag (1 januari 2023) was 18,14 €/MWh. Nadat de spotmarkten van gas en elektriciteit in het oudejaarsweekend waren gedaald, zijn de prijzen na het weekend weer gestegen.
Na de initiële stijging van de energieprijzen na het weekend, zijn de spotprijzen vandaag (woensdag 4 januari) weer gedaald. Het milde weer speelt hier wederom een belangrijke rol in, maar ook het feit dat de vraag van bedrijven naar energie deze week nog laag is in verband met de kerstvakantie.
Deze week wordt er erg veel windenergie verwacht in Noordwest-Europa en tot half januari worden er zeer milde temperaturen verwacht. Zo ligt de temperatuur deze week ongeveer vijf graden boven het gemiddelde voor deze tijd van het jaar en is de verwachting dat de temperatuur volgende week ongeveer vier graden boven het gemiddelde zal liggen. Deze weersomstandigheden zullen een prijsdrukkend effect hebben op zowel de spotprijzen van gas als elektriciteit.
Gasvoorraden
Door de milde temperaturen van de afgelopen periode en de weersverwachtingen voor de komende weken, is de angst voor eventuele tekorten in de gasvoorraden voor dit jaar afgenomen en verschoven naar volgende winter. De afgelopen week zijn de Nederlandse gasvoorraden nagenoeg gelijk gebleven en de huidige vulgraad is 77%. Ter vergelijking: vorig jaar was de vulgraad op deze dag (4 januari 2022) maar 36%. Door de relatief gelijk gebleven aanvoer van LNG in Duitsland en de lage vraag naar gas tijdens de kerstvakantie, zijn de Duitse gasvoorraden afgelopen week zelfs met 4% gestegen. Mede hierdoor zijn de Europese gasvoorraden op dit moment voor 84% gevuld. De gasvoorraden worden weer gevuld omdat de termijnprijzen voor volgende winter momenteel hoger liggen dan zowel de spotprijzen als de prijzen voor aankomende februari (2023).
Record groei zon-installaties
In 2022 is er in Europa een recordgroei geweest van het aantal geïnstalleerde zon-installaties. Zo is er in het afgelopen jaar naar schatting 41 GW aan zonne-energievermogen bijgekomen. De verwachting is dat dit record in het komende jaar weer verbroken wordt met een geïnstalleerd vermogen van 54 GW. Deze groei van het opgewekt vermogen met zonne-energie zal tijdens de zonnige dagen een prijsverlagend effect hebben tijdens de piekuren op de spotmarkt.
Ontwikkeling energieprijzen in beeld:
In de grafieken en jaarblokken ziet u de gevolgen van deze ontwikkelingen op de energiemarkt terug in de energieprijzen.