Lichte daling Europese gasprijzen ondanks aanhoudende onrust Midden-Oosten
Op maandag 25 mei daalden de Europese gasprijzen naar het laagste niveau in twee weken. Zo kwam de prijs van het maandvooruitcontract voor gas (TTF-markt) uit op 45,43 €/MWh, waar deze een week eerder nog boven de 50 €/MWh uitkwam.
De prijsdaling na het afgelopen weekend werd veroorzaakt door de berichtgeving over een mogelijke vredesovereenkomst tussen de Verenigde Staten en Iran, waar door de marktpartijen op werd geanticipeerd. Mocht dit akkoord daadwerkelijk tot stand komen, dan zou het kunnen leiden tot een volledige heropening van de strategisch belangrijke Straat van Hormuz, wat de marktvooruitzichten verder zou kunnen verbeteren.
Aanhoudende onrust in het Midden-Oosten
Ondanks de positieve berichten tijdens het weekeinde over een mogelijk vredesakkoord, voerden de VS in de nacht van maandag op dinsdag (25 en 26 mei) luchtaanvallen uit in de omgeving van Bandar Abbas (Iran). Deze aanvallen waren gericht op Iraanse boten, die volgens de VS vermoedelijk probeerden zeemijnen te leggen in de Straat van Hormuz. De acties van de VS zette het staakt-het-vuren tussen de beide landen verder onder druk, wat de geopolitieke spanningen in de regio heeft vergroot. Hierdoor steeg de gasprijs gedurende de dag (dinsdag 26 mei) naar 48,17 €/MWh en kwam daarmee op hetzelfde niveau als vorige week. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, benadrukte dat er ondanks de recente militaire acties nog steeds een mogelijkheid is voor een akkoord met Teheran. Hij gaf aan dat het noodzakelijk is dat de strategische zeestraat open gaat.
De Straat van Hormuz, zoals al vaker gemeld goed voor de doorvoer van circa 20% van de wereldwijd verhandelde LNG, is sinds het uitbreken van het conflict tussen de VS en Iran op 28 februari gesloten. Afgelopen weekend was met het passeren van drie LNG-tankers een lichte hervatting van het transport door de zeestraat zichtbaar.